Blog

Druk DTG- poznaj jego tajniki!

17 grudnia, 2020
Druk DTG- poznaj jego tajniki!

Co to jest druk DTG?

Nazwa DTG pochodzi z języka angielskiego od direct to Garment printing albo digital to Garment printing i po polsku oznacza „druk bezpośredni.” Jest to technologia druku cyfrowego bezpośrednio na tekstyliach. Przypomina ona drukarkę atramentową, jednakże głowice drukujące i tusze są dość mocno zmodyfikowane i dopasowane do druku na tkaninach. Głównym założeniem tej metody druku jest nanoszenie na materiał głowicą drukarki plotera lub innego urządzenia kropek w kolorach CMYK (zestawu czterech elementarnych kolorów farb drukarskich stosowanych w druku wielobarwnym w poligrafii i metodach pokrewnych). DTG charakteryzuje się fotograficzną precyzją danego obrazu. Nadruki nanoszone metodą druku bezpośredniego wyróżniają się dokładnością, atrakcyjnością i miękkością, a przede wszystkim są ekonomiczne!

Druk bezpośredni czy sitodruk?

Druk bezpośredni różni się od sitodruku przede wszystkim tym, że jest nowocześniejszą techniką drukowania. DTG cechuje się wysoką jakością, dużą efektywnością i ekonomicznością. Ponadto technologia ta umożliwia zaprojektowanie modnych i estetycznych nadruków w ekonomiczny sposób. Jest trwalszy od sitodruku i folii i gwarantuje efekt „grubości” nadruku. Ponadto jest odporny na pranie i prasowanie. Sitodruk zaś jest związany z tworzeniem się matrycy i wysokimi cenami. Różnica jest bardzo widoczna także w jakości nadruku. Druk DTG opiera się przede wszystkim na szerszej palecie barw, niż to ma miejsce w przypadku sitodruku.

Zalety druku bezpośredniego

Technika druku DTG przede wszystkim sprawdza się idealnie na bawełnianych koszulkach z różnymi wzorami i motywami. Wybrane kolory nanoszone są bezpośrednio na materiał gotowej koszulki lub innego ubrania. Druk wprasowany jest w materiał w taki sposób, że nie odstaje i nie jest sztywny w dotyku.  Głównymi zaletami nadruków DTG są:

– szybka realizacja zamówienia,

– brak kosztów związanych z przygotowaniem szablonu druku,

– możliwość zarządzania kolorem oraz skalowania nadruków dzięki cyfrowej obróbce,

– możliwość personalizacji nadruków bez dodatkowych kosztów,

– najwyższa jakość nadruków w niskiej cenie.

– tworzenie nadruków na różnego rodzaju materiałach bez bezpośredniego kontaktu głowicy z podłożem, dzięki czemu można dokładniej odwzorować obraz.